LCS Festival 2016 Winners!

Congratulations to our scholars who competed at the League of Christian Schools (LCS) Festival March 4th& 5th! The competition was fierce with over 1400 students participating in various categories from academics to the arts.  Over 70 OSOTA scholars dazzled the judges and came home with medals or ribbons.  Way to go LIONS! You are courageous
and made us all proud.  

Special thanks to the parents and teachers who supported our scholars on their journey.  We love you all and celebrate the unique talents and strengths that God created you with! What joy it brings us to see you put these on display for God's glory!  

A handful of our scholars were extended the prestigious "Superior with Invitation"
ranking. This means they move on past our state competition and go to the next level
of competition. 


Dance, Urban Troupe                        Gold Medalist  
                Devonny Aikens       10th
                Takara Aikens           9th    
                Sarah Aikens             7th    
                Faith Aikens              6th  
 
                
Drama Solo, Elementary    
                Annabel Kovacsik     5th    Silver Medalist
                
Math Olympics  
                Ariella Allen             4th     Gold Medalist
Math Olympics  
                Spencer Payne         5th    Gold Medalist
Math Olympics
                Noah Kushner          5th    Silver Medalist
                
Photography, Artistic, Middle School    
                Nevi Sanger             8th    Gold Medalist
Photography, Color, Middle School    
                Maddie  Williams     8th    Bronze Medalist
Photography, Black and White, Upper    
                Emily  Hudson         11th    Bronze Medalist
Photography, Black and White, Elementary    
                Bella Fidalgo            5th    Excellent
Photography, Black and White, Elementary    
                Annabel Kovacsik     5th    Bronze Medalist
Photography, Color, Elementary    
                Preston  Rice             4th   Gold Medalist
Photography, Color, Elementary    
                Bella Fidalgo             5th   Bronze Medalist
                
Science Fair, Life Science, High School    
                Grace Perez               9th    Silver Medalist
Science Fair, Life Science, High School    
                Michael Patitucci       10th    Bronze Medalist
Science Fair, Life Science, Elementary    
                Preston  Rice              4th    Excellent
Science Fair, Physical Science, High School    
                Nick Franchi               9th    Gold Medalist
Science Fair, Physical Science, Middle School    
                Nick Hudson               8th    Superior
                
Spelling Bee    
                Seth Gordon               3rd    Silver Medalist
                
Vocal Solo, High    
                Takara Aikens             9th    Silver Medalist
Vocal Solo, High    
                 Devonny Aikens        10th   Superior with Invite
Vocal Solo, Middle    
                 Madeline Lachance    8th    Superior with Invite
Vocal Solo, Middle    
                 Faith Aikens               6th    Superior
Vocal Solo, Middle    
                 Sarah Aikens              7th    Superior
Vocal Solo, Elementary    
                 Christopher Aikens    5th    Bronze Medalist
Vocal Solo, Elementary    
                 Benjamin Lachance    5th    Superior
Vocal Solo, Elementary    
                 Azariyah Hagins         5th    Superior
Vocal Solo, Elementary    
                 Sariah Turner             6th    Superior
Vocal Solo, Elementary    
                 Ella Quintana             5th    Excellent
Vocal Solo, Elementary    
                 Spencer Payne           5th    Excellent
                
Writing, First Person Essay, Intermediate    
                 Emily Rivera               5th    Gold Medalist
Writing, First Person Essay, Intermediate    
                 Yazmin Olivera           5th    Bronze Medalist
                
Writing, Poetry, Junior    
                  Abigail Byrd               7th    Superior
Writing, Poetry, Junior    
                  MacKenzie  Hiner      6th    Superior
Writing, Poetry, Senior    
                  Elyse Bourgoin          9th    Superior
Writing, Poetry, Senior    
                  Mark Hellender          11th   Excellent
                
Writing, Short Story, Intermediate    
                  Domenico  Reggio     5th   Excellent
Writing, Short Story, Intermediate    
                  Sariah Turner             6th   Excellent
Writing, Short Story, Junior    
                  MacKenzie Hiner        6th   Excellent
Writing, Short Story, Junior    
                  Matthew  Devasto      6th   Gold Medalist
                
Speech, Poetry, 5th Grade    
                   Yasmin  Allen             5th    Excellent
                
Songwriting, Lower    
                    Zoe Frye                   5th    Silver Medalist
                
2-D Art, Drawing Black and White, Elementary    
                   Simeon  Gordon        4th    Superior
2-D Art, Drawing Color, Elementary    
                  Jacqueline Andrekovich 5th    Superior
2-D Art, Water Color, Elementary     
                  Julian Pompeii            5th    Excellent
                
3-D Art, Ceramic & Sculpture, Elementary    
                  Ava Grace DuBose     5th    Excellent
3-D Art, Mixed Media, Middle School    
                  Abigail  Byrd               7th    Excellent
                
Bible Memorization    
                  Domenico Reggio      5th    Excellent
                
Instrumental Solo, Elementary    
                  Noah Jones                5th    Superior
                
Short Film, Upper    PSA: Anti-bullying
                 Gianna Franchi                     Superior with Invitation
                 Morgan  Polozola        
                 Ivy McDaniel        
                 Madelyn Williams        
                 Aliana Espinoza        
                 Maria Greciano        

                
Short Film, Upper    Hospital Helpers
                Jackson  Rice                       Excellent
                MatthewDevasto        
                Leilani Fry        
                Caleb Smith            

                
Short Film, Upper    PSA: Anti-bullying
                Rebecca Segarra                 Excellent
                Brock    Fultz        
                Michael    Patitucci        
                Roman     Pompeii        
                Emily     Hudson        

                
Short Film, Upper    PSA: Anti-bullying
                Kyle  Maners                        Excellent
               Jared Vincent        
               Noah Alsamman        

                
Short Sermon, Elementary    
                Ava  DuBose                        Excellent

Click here to view more pictures from our Award Ceremony on Facebook!

Special thanks to Mrs. Heather Rice of Heather Rice Photography for capturing all of our special moments here at One School.